Crowdsourcing - Sprinet.pl
Logowanie
Wyszukiwanie zaawansowane

Potrzebujesz pomocy ?

 

Problemy, które wydają się nas przerastać, można często rozwiązać w całkiem prosty sposób. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok.

 

Zapraszamy do naszego działu Pomocy.

 

 

 

 

Jesteś tutaj: Strona główna CrowdsourcingWolne pomysłyBazylika Mniejsza pw. WNMP w Węgrowie

Wolne pomysły

0
0
0

Bazylika Mniejsza pw. WNMP w Węgrowie

Opublikowany 24.03.2015 08:33:04 przez promocja.
0% z 0 głosów oddano na tak 0 0
Monumentalna sylwetka świątyni emanuje od wieków blaskiem wielkiej sztuki. Jej wysoką klasę zawdzięczmy właścicielowi Węgrowa, Janowi Dobrogostowi Krasińskiemu. Ten wybitny esteta nie tylko sfinansował odbudowę kościoła, ale także zatrudnił do jego dekoracji Michała Anioła Palloniego – najwybitniejszego ówczesnego malarza fresków. Jemu zawdzięczamy zespół 9 malowanych ołtarzy, budzących podziw już od chwili swego powstania. Projekt kościoła stworzył zapewne Jan Reisner wspólnie z Carlo Ceronim, przypisuje się go także van Gamerenowi.
Wnętrze kościoła zawiera także inne nieprzeciętne dzieła sztuki: barokowy ołtarz główny, stalle, kazalnicę i konfesjonały, majestatyczne portrety fundatora (J.D. Krasiński) i konsekratora bazyliki (bp. łucki A. Wyhowski), rokokowe ołtarze z obrazami Szymona Czechowicza, oraz niesamowity obraz „Taniec Śmierci”.
W mrocznej sali zakrystii w otoczeniu 22 portretów dobrodziejów kościoła, błyszczy przyćmionym światłem zmatowiałego metalu zawieszone nad drzwiami Zwierciadło Mistrza Twardowskiego. Oprawiono je w ciemną ramę drewnianą ze złoconym napisem: LUSERAT HOC SPECULO MAGICAS TWARDOVIVS ARTES LUSUS AT ISTE DEI VESUSU IN OSEQVIVM EST (Zabawiał tym lustrem Twardowski magiczne sztuki pokazując lecz na służbę bożą obrócone jest). Lustro jest unikatem w skali całej Europy. Dlaczego znalazło się w kościele? Zapewne to Jan Dobrogost Krasiński ofiarował księżom komunistom lustro dziedziczone w rodzie od czasów biskupa Franciszka Krasińskiego, przyjaciela najsławniejszego polskiego maga. Miało przypominać wiernym o niebezpieczeństwach wynikających z kontaktów z siłami nieczystymi, co potwierdza napis z ramy zwierciadła. Stanowi ponadto trofeum zdobyte w walce o dusze ludzkie, ponieważ Twardowski zdołał uniknąć potępienia: kiedy już diabli wlekli go do Piekła z karczmy (co się „Rzym” zwała) zaśpiewał kantyczkę do Matki Boskiej, którą ułożył jako pobożny młodzieniec zanim zajął się magią. Biesy na dźwięk Jej imienia porzuciły mistrza na Księżycu, gdzie mieszka do tej pory i nawet w swoim czasie podejmował polskim miodem amerykańskich astronautów.
Status: nowy (24.03.2015 08:33:04)
Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy.
Realizacja: Logito sp. z o.o.
SPRINET POLSKA Sp. z o.o.
35-111 Rzeszów
ul. Legionów 31
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość
Serwis sprinet.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies), czyli małych plików umieszczanych na komputerze użytkownika, podczas przeglądania stron www. Ciasteczka używane są do zapisywania informacji w celach reklamowych oraz funkcjonalnych. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.