Crowdsourcing - Sprinet.pl
Logowanie
Wyszukiwanie zaawansowane

Potrzebujesz pomocy ?

 

Problemy, które wydają się nas przerastać, można często rozwiązać w całkiem prosty sposób. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok.

 

Zapraszamy do naszego działu Pomocy.

 

 

 

 

Jesteś tutaj: Strona główna CrowdsourcingWolne pomysłykościół św. Wojciecha

Wolne pomysły

1
0
1

kościół św. Wojciecha

Opublikowany 14.04.2015 08:08:36 przez b.ceremuga.
100% z 1 głosów oddano na tak 1 1
Miłośnicy architektury sakralnej będą zachwyceni. Kościół pw. św. Wojciecha to najcenniejszy i dla wielu najpiękniejszy zabytek w Radzionkowie. Obecna świątynia to trzeci już budynek stojący w tym miejscu. Pierwsza – pogańska wówczas świątynia stała tu prawdopodobnie już w X wieku, czyli za czasów św. Wojciecha. Dała ona początek chrześcijańskiej parafii, o której pierwsza wzmianka datowana jest na 1362 rok. Drugi kościół zbudowano tu około 1473 roku, w czasie gdy Górny Śląsk podnosił się po spustoszeniach dokonanych przez Husytów. Parafia przeszła też reformacyjny zamęt. Gdy około 1540 roku Radzionków został sprzedany protestanckiej rodzinie Horników, ta sprowadziła do wsi pastora protestanckiego i oddała mu kościół dla sprawowania kultu. Panująca wtedy zasada czyja władza tego religia sprawiła, że mieszkańcy Radzionkowa zostali zmuszeni do przyjęcia protestantyzmu. Kościół wrócił do rąk katolików prawie dziewięćdziesiąt lat później na mocy edyktu cesarskiego. Świątynia była już mocno zniszczona, a parafianie z drżeniem serca patrzyli na chylącą się coraz bardziej wieżę. Budowy nowego kościoła podjął się ks. proboszcz Augustyn Mastalski. Ponieważ nowa świątynia miała stanąć na miejscu starej, na polu za organistówką wybudowano kościółek tymczasowy. Stary kościół rozebrano w 1872 roku, rozpoczęła się budowa świątyni, którą dziś możemy podziwiać. Sercem neogotyckiej budowli jest wykonany w tym samym stylu, rzeźbiony ołtarz. W dniu konsekracji kościoła w wykonaną z piaskowca część ołtarza wmurowano relikwie św. Kosmy i Damiana. Nad tabernakulum jest też relikwiarz patrona parafii św. Wojciecha, którego strzegą
anielskie postaci. Na szczególną uwagę zwiedzających zasługują też piękne stacje drogi krzyżowej z kamieniami z jerozolimskiej Via Dolorosa. Zaś najlepszą okazją by odwiedzić najstarszy radzionkowski kościół są słynne na całą okolicę uroczyste nieszpory odprawiane w Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz przypadający w każdą pierwszą niedzielę po 23 kwietnia odpust parafialny.
Status: nowy (15.04.2015 13:26:00)
Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy.
Realizacja: Logito sp. z o.o.
SPRINET POLSKA Sp. z o.o.
35-111 Rzeszów
ul. Legionów 31
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość
Serwis sprinet.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies), czyli małych plików umieszczanych na komputerze użytkownika, podczas przeglądania stron www. Ciasteczka używane są do zapisywania informacji w celach reklamowych oraz funkcjonalnych. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.