Crowdsourcing - Sprinet.pl
Logowanie
Wyszukiwanie zaawansowane

Potrzebujesz pomocy ?

 

Problemy, które wydają się nas przerastać, można często rozwiązać w całkiem prosty sposób. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok.

 

Zapraszamy do naszego działu Pomocy.

 

 

 

 

Jesteś tutaj: Strona główna CrowdsourcingWolne pomysłyMost kolejki wąskotorowej w Okolu k. Koronowa

Wolne pomysły

3
0
3

Most kolejki wąskotorowej w Okolu k. Koronowa

Opublikowany 29.04.2015 09:15:01 przez powiat-bydgoski.
100% z 3 głosów oddano na tak 3 3
Historia mostu kolejki wąskotorowej w Okolu to wyjątkowo burzliwe dzieje, a jej początek datowany jest na rok 1895, kiedy to po raz pierwszy, kolejka wąskotorowa, potocznie nazywana przez okolicznych mieszkańców „Ciuchcią” przejechała po moście, wioząc pasażerów z Bydgoszczy do Koronowa.

Mimo sporego zainteresowania, jakim się owa kolejka cieszyła, bowiem w czerwcowe dni wolne od pracy korzystało z niej niemal 3500 pasażerów, w tym wielu kajakarzy, którym udostępniono specjalnie wydzielony do tej roli wagon do przewożenia kajaków, jej funkcjonowanie w ruchu pasażerskim zawieszono 1. października 1969 roku. W 1992 roku zamknięto na tej trasie  również ruch towarowy.

Most, mający 120 m długości i wznoszący się 18 m ponad leniwy na tym odcinku nurt Brdy (jest to najwyższa tego typu konstrukcja w Europie), charakteryzujący się stalową, ażurową konstrukcją, wspieraną na murowanych przyczółkach, pełnił w ostatnich latach funkcję prowizorycznej kładki, znacznie skracając drogę do Koronowa mieszkańcom okolicznych wsi, zarówno pieszym, jak i rowerzystom.

Niestety, rok 2011 przyniósł decyzję o zamknięciu obiektu z uwagi na jego zły stan techniczny i grożące jego użytkownikom niebezpieczeństwo osunięcia się nasypu kolejowego.

Decyzja o podjęciu działań, mających na celu modernizację unikatowego na skalę europejską zabytku i przywrócenie go do funkcji kładki pieszo-rowerowej stanowiła jeden z głównych punktów w procesie rozbudowy ścieżek rowerowych w powiecie bydgoskim w 2014 roku. Tędy zaplanowano przebieg ścieżki rowerowej z Unisławia (powiat chełmiński) do Koronowa i dalej - do Zalewu Koronowskiego (powiat bydgoski).
To właśnie w ramach tej inwestycji wiedzie, śladem nieistniejącej już kolejki wąskotorowej, przez zabytkowy most w Okolu, odcinek ścieżki rowerowej.

Zabytkowy most otrzymał nowe życie – został gruntownie wyremontowany, zabezpieczony i w pełni dostosowany infrastrukturalnie do przyjęcia ruchu pieszo-rowerowego. Oficjalne oddanie obiektu, w ramach uroczystości otwarcia trasy rowerowej Toruń - Koronowo, nastąpiło 15. października 2014 roku.

Przywrócony do świetności most stanowi jedną z najciekawszych atrakcji nie tylko powiatu bydgoskiego, ale i całego województwa kujawsko-pomorskiego, służąc mieszkańcom okolicznych miejscowości oraz licznie przybywającym turystom jako trasa pieszo-rowerowa oraz źródło inspiracji artystycznych zarówno malarskich, fotograficznych, jak i poetyckich.
Z uwagi na wyjątkową, rozpościerającą się na malowniczą dolinę Brdy panoramę, most nieistniejącej już kolejki wąskotorowej stanowi obecnie wspaniałą wizytówkę powiatu, będąc jednocześnie funkcjonalnym i istotnym elementem w rozwoju turystyki w regionie.
Status: nowy (08.05.2015 09:03:06)
Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy.
Realizacja: Logito sp. z o.o.
SPRINET POLSKA Sp. z o.o.
35-111 Rzeszów
ul. Legionów 31
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość
Serwis sprinet.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies), czyli małych plików umieszczanych na komputerze użytkownika, podczas przeglądania stron www. Ciasteczka używane są do zapisywania informacji w celach reklamowych oraz funkcjonalnych. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.